'Finiş'te iyilik var Kadına şiddet, okula gidemeyen çocuklar, kan arayanlar, organ nakli bekleyenler, barınaklarda, sokaklarda işkence edilen hayvanlar, yok olan doğal hayat... Geçen yılı bir düşünün. Sosyal medyada böyle kaç dramla karşılaştınız. İsyan ettiniz ve belki retweet etmekten, hesabınızda paylaşmaktan, ‘Kahroldum’ demekten fazlasını yapamadınız. Ya da yapamayacağınızı düşündünüz.Aslında yapabileceğiniz bir şey var: Çocuklar, kadınlar, çevre, eğitim için çalışan bir sivil toplum örgütüne destek olmak adına koşabilirsiniz. Türkiye’de iyilik koşuları için çalışan, yol gösteren ‘Adım Adım’ oluşumu yeni gönüllüler bekliyor. 2008’den bu yana 50 binden fazla gönüllü koşucu, 40 sivil toplum kuruluşu için 350 binden fazla bağışçıdan 37 milyon TL’nin üstünde bağış topladı.

İSTANBUL her sene büyük bir maratona ev sahipliği yapıyor. Yaşlı, genç, kadın, erkek, çocuk başlama düdüğüyle birlikte koşuya başlıyor. Bu büyük maraton içinde yine binlerce kişi için tek hedef varış noktası değil. Kimi kanser hastalarına yardım için atıyor adımlarını, kimi kız çocukları okusun diye, kimi çevre kirliliğine çözüm bulunsun diye... Dünyada benzer örnekleri olduğu gibi Türkiye’de de yardım amaçlı hareket edenler bir sivil toplum örgütü adına koşulara katılıyor. Örneğin, engelliler için koşmak isteyen kişi bu konuda çalışan sivil toplum örgütü adına kampanya yapıp olabildiğince bağış toplamaya çalışıyor.
ÜÇ GÜNDE 1 MİLYON TL BAĞIŞ
Türkiye’de 2008’den beri de iyilik için koşanlarla sivil toplum örgütlerini bir araya getiren bir oluşum var: Adım Adım.
Oluşum, Mart 2008’de, yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kuruldu. O günden itibaren de yardım koşularına aracılık ederek, koşanları antrenmanından koşu gününe kadar destekleyerek bir araya getiren büyük bir yapıya dönüştü. 
Bu yıl sonu itibariyle gönüllü koşucu sayısı 56 bini aştı. Beraber koştukları dernek/vakıf sayısı ise 74’e ulaştı. Bu yıl, 11 bin 863 gönüllü koşucu, çevrelerinde 1 milyonu aşkın kişiye ulaşıp farkındalık yaratmaya çalıştı. 12 bin 692 yardımseverlik koşusu kampanyası düzenlendi. Adım Adım, kurulduğunda 1 milyon TL bağışa ulaşmaları 3 yıl sürerken, sadece bu yıl İstanbul Maratonu Kampanyası’nda üç gün üst üste 1’er milyon TL bağış toplayabildiler.
ORTALAMA ABD’DEN YÜKSEK
Oluşumun verdiği bilgilere göre, bu yıl ortalama bir gönüllü koşucu yardım yaptığı proje için ortalama olarak 15 kişinin 1545 TL bağış yapmasına vesile oldu. Bu ortalamalar yardımseverlik koşusunun en çok geliştiği ABD’de ise 300 dolar ve dokuz kişi. Özetle, 2008’den bu yana 50 binden fazla gönüllü koşucu, 40 sivil toplum kuruluşu için 350 binden fazla bağışçıdan 37 milyon TL’nin üstünde bağış toplanmasına vesile oldu. Sekiz yıldır İstanbul ve Antalya maratonlarına katılanların en az yüzde 20’si yardımseverlik koşusu yapanlar. Daha önce İstanbul Maratonu, Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu, New Balance Bozcaada Yarı Maratonu’nda yardımseverlik koşusu yapılırken, geçen yıldan beri de kulaç atılan yarışlar arasına Eker I Run ve Boğaziçi Yüzme Yarışı da katıldı.
SIRADA ANTALYA VAR
Adım Adım Dönemsel Başkanı Kıvanç Ergun, şunları söylüyor: “Bir yıl daha bitti ve bu demek oluyor ki iyilikle doldurabileceğimiz 365 yepyeni gün var önümüzde... Şu aralar, İstanbul Maratonu’nda 36 STK’nın projeleri için Adım Adım ile birlikte yardımseverlik koşusu yapan 7 bin 800 gönüllü koşucunun, tam 116 bin bağışçıyı harekete geçirerek kırdığı 12.2 milyon TL’lik bağış rekorunun etkisinden sıyrılıp, ilk kez iyilik peşinde koştuğumuz Antalya’ya 12. defa giderek, Uluslararası Antalya Maratonu Runatolia’da bir kez daha koşmanın hayallerini kuruyoruz. Üç gün boyunca bahara ‘Merhaba’ diyerek eğleniyor, bol bol sohbet ediyor, aynı amaç için adımlarımızı atıyor ve ‘İyilik Peşinde Koşuyoruz.’ 44 koşucu ile Antalya’da başlayan iyilik serüveninin, 3 Mart 2019’da 2000 kişiyi aşkın bir kalabalıkla taçlanmasını bekliyoruz. İyiliğin ne kadar bulaşıcı olduğunu gösteren başka bir kanıta ihtiyacımız var mı sizce?”
« Geri Dön
Masum Gözler © 2018. Tüm hakları saklıdır. Data1